Mám spolužiaka zo Sýrie

Autor: Vanda Šerbulová | 28.11.2015 o 20:08 | (upravené 29.11.2015 o 8:57) Karma článku: 12,17 | Prečítané:  9624x

Už ste si určite všimli, že Slovensku vládne islamofóbia. Možno dokonca patríte k ľuďom trpiacim týmto syndrómom a tiež by ste radšej zrušili vianočné trhy vo vašom meste, aby nedošlo k teroristickému útoku.

Čítanie každodenných správ je pre mňa čoraz náročnejšie. Hlavným dôvodom je, že obsah najhorúcejších správ podaktorých denníkov ma vie rozladiť na celý deň. Aj toto je dôvod, prečo som sa rozhodla napísať tento článok.

Od septembra študujem na univerzite v Budapešti s veľmi internacionálnym prostredím. Internacionálnym v zmysle, že moji spolužiaci pochádzajú doslova z každého kontinentu a taktiež sú rôzneho vyznania. Je to miesto kde sa Slováci stretávajú s Maďarmi, Ukrajinci s Rusmi, Srbi s Američanmi, Chorváti so Srbmi, Francúzi s Angličanmi, Turci s Američanmi... a takto môžem pokračovať na ďalších 10 riadkov, ale to asi nie je potrebné. Ja na tom nevidím nič zvláštne, ale podľa reakcie aj mojich známych som pochopila, že aj mladí ľudia majú dosť konzervatívne názory.

Moja trieda je prevažne chlapčenského pohlavia, máme len 5 dievčat. Medzi mojich najlepších kamarátov z triedy patria aj chlapci moslimského vyznania, napríklad z Azerbajdžanu, Kazachstanu a jeden je dokonca zo Sýrie. Trávim s nimi veľa času v škole a za tie tri mesiace som ich už stihla celkom spoznať a môžem povedať, že sa necítim ohrozená ako by som "sa mala cítiť" podľa názorov našich médií. Snažím sa o tomto presvedčiť aj priateľov, či známych zo Slovenska, že títo chlapci sú takí ako my, lenže nie je to také ľahké a často končím s neúspechom a iritovaná.

Nanešťastie študujem v Budapešti v tú najhoršiu chvíľu. Bola som svedkom utečeneckej krízy na Keleti stanici. Bola som svedkom toho, ako môjmu spolužiakovi zo Sýrie nechceli otvoriť účet v banke, ktorý potreboval na štipendium. Bola som svedkom, ako sme všetci dostali potvrdenie k pobytu v Maďarsku, len on čakal oveľa dlhší čas.

Moja univerzita je dosť prestížna a uznávaná. Moji spolužiaci prešli veľmi prísnym výberovým konaním, presne ako ja. Sú to veľmi múdri ľudia, najlepší z ročníkov. Často študovali na veľmi dobrých univerzitách v zahraničí. Spolužiak zo Sýrie dokonca pracoval v Centrálnej banke. Aj z tohoto dôvodu ma veľmi mrzí, ako ich vnímajú niektorí obyvatelia a ako ich hádžu do jedného vreca s teroristami. Možno bude toto, čo idem napísať pre vás šokujúce, ale nikdy ma nesnažili presvedčiť aby som nasledovala ich vyznanie. Nedávali mi rady do života založené na ich hodnotách. Nosila som často sukňu a nijako ma za to neodsudzovali alebo nezazerali. Je pravdou, že sme zopár krát diskutovali na tému náboženstva, ale to skôr zo zvedavosti. Neoslavujú vianoce, ale už vedia všetko o slovenských vianočných zvykoch a tradícii. Ich sestry a matky nemusia nosiť rúcho a ani nenosia. Podaktorí z nich i príležitostne pripijú, dokonca jedia alebo aspoň ochutnali bravčové mäso.

Nedávne skutočnosti, ktoré sa udiali v Paríži ich dosť ovplyvnili. Niektorých menej, niektorých viac, jeden sa dokonca snažil nevychádzať z moc z izby dva dni po tom, ako teroristi útočili v Paríži. A toto je veľmi smutné. Musím povedať, že môj program tvorí veľmi silný kolektív žiakov. Každý z nás pomáha tomu druhému ako sa dá, či už s vysvetlením učiva, osobnými problémami, alebo dokonca aj finančnými. Pravdaže som spozorovala kultúrne rozdiely, ale všetci sme dobrí ľudia, ktorí si cenia priateľov, rodinu, životné prostredie a hlavne ľudské práva a dokonca rešpektujú názory žien. (Aj ako som čítala v nemenovanom internetovom denníku: "moslimovia si nevážia ženy")

Na jednu stranu chápem, že je veľmi ťažké utvoriť si názor na niečo, o čom neviete dostatok informácií, keď nám média prinášajú iba šokujúce správy, ktoré sú veľmi často úplne vzdialené realite. Hlavne nech to pomôže politickej kampani, však ľudí trošku postrašíme. Alebo ma potom napadá ešte jedno. Ani tí ľudia, ktorí o tom píšu nemajú veľmi dobré informácie a snažia sa nám vštiepiť ich subjektívnu predstavu o veci. Ja by som povedala len jedno mám spolužiakov Rómov, ktorí sú (znova šokujúco) viac vzdelaní ako podaktorí autori článkov, tiež Židov a majú normálne vzťahy s Nemcami. Nie je moslim ako moslim. Rozhliadnite sa okolo seba, otvorte oči viac ako len pre facebookové statusy šíriace paniku a zamyslite sa nad tým, či by sa vám lepšie nežilo bez zbytočného strachu z toho, že okres Rímavskej Soboty čelí hrozbe teroristického útoku.

Na záver len toľko. Mrzí ma, ak ste čakali nejaký hrozivý príbeh a museli ste čítať niečo iné.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?